2019-05-19

Šiauliuose neregėtomis spalvomis pražys kaktusai

Sausio 7 d., ketvirtadienį, 18 val. į Šiauliuose įsikūrusį „Aušros“ muziejų (Frenkelio vila, Vilniaus g. 74) atvyks trys karaliai: dailė, muzika ir poezija. Čia vyks įspūdingas drabužių dizainerės Ramutės Stakėnienės tapyto šilko kūrinių kolekcijos „Floreant Cactaceae!“  („Težydi kaktusai!“) pristatymas.
„Kartą natūralioje gamtoje išvydau žydinčius kaktusus. Didelius – ne kaip pas mus, įkalintus vazonėliuose. Ir kažkas įvyko... Gal tai galima vadinti meile iš pirmo žvilgsnio. Gimė stiprus impulsas, suteikęs mano kūrybai sparnus“, – apie naująją savo kolekciją kalbėjo autorė.  Žydinčio kaktuso motyvai kartkartėmis jau buvo naudoti tapant aksesuarus, jie pastebimi anksčiau kurtoje kolekcijoje „Musica“. „Saulės ir jūros troškimas taip užvaldė, kad nusprendžiau – žydinčio kaktuso tema turi tikti pajūrio dvasia alsuojančiai kolekcijai. Ilgai brandinta mintis trykšte ištryško jau eskizuose. O netrukus – ir ant šilko“, – sakė R. Stakėnienė. 
 

Kolekcijoje matomi kūriniai spinduliuoja laisve, modeliai nevaržo judesių, plazdena. Atvykusieji į tapytų šilko drabužių pristatymą stebės tapytas sukneles, ansamblius su tunikomis. Jos dera su kelnėmis, bet gali būti dėvimos ir atskirai – kaip suknelės. „Kolekcijoje tunika tiek priartėja prie suknelės, kad netgi sunku nusakyti tarp jų ribą. Suknelės ir kelnių derinys – prašmatnus, egzotiškas, atėjęs iš Rytų, kaip ir pats šilkas“, – teigė autorė. 

Floreant Cactaceae!“ koloritas balansuoja tarp romanso ir atsipalaidavimo. Gaivumo suteikia  žydro dangaus fonas, ištirpstantis audinio skaidrume. Mėlynų ir ryškiai žalių tonų persipynimas, anot autorės, primena vandens ir gyvasties sąsają. „Kaktusų žalių tonų skalė subtiliai varijuoja nuo pušų sodrumo, smaragdo žalumo iki tirpstančių turkio ir gaivių mėtų atspalvių. Žiedai rausvi – ryškesni, ar šaltesni, kartais koralų spalvos. Savo apimtimi – masyvūs, nes tikrovėje jie proporcingai ir yra dideli, kartais praaugę ir patį kaktusą. Nekopijavau jokios konkrečios rūšies augalo ar žiedo. Tiesiog perteikiau įspūdį, kurį esu patyrusi. Tapiau tarsi paveikslus“, – įsijautusi į savo kūrinių subtilybes pasakojo R. Stakėnienė. Ši kolekcija – tikrasis rankų darbas, reikalaujantis be galo daug kantrybės ir kruopštumo.  Kolekcija skirta išskirtinei, rafinuotai asmenybei.

„Aušros“ muziejuje vyksiančiame tapyto šilko drabužių pristatyme dalyvaus ir kūrinius pristatyti padės dainų autorė ir atlikėja Laura Remeikienė bei choro „Chameleonas“ artistai, renginyje žodį tars tekstilės galerijos „Balta“ (Kaunas) atstovai – vadovė, dailininkė Jolanta Šmidtienė ir tekstilininkė Gaila Akelienė. VDU Kauno botanikos sodo komunikacijos koordinatorė Indrė Sekevičienė susirinkusiuosius supažindins su autorinių Ramutės Stakėnienės kolekcijos fotografijų eksponavimu Botanikos sodo kaktusyne. Pati kolekcija po pristatymo iškeliaus į Tenerifę (Ispanija), o Ramutės Stakėnienės darytos fotografijos nuo vasario mėnesio apie kaktusų žydėjimą pasakos kauniečiams ir šio miesto svečiams.  
 
 

15 metų lavinanti tapybos ant šilko techniką Ramutė Stakėnienė dalyvavo daugiau kaip 30 parodų, surengė 9 personalines parodas, dalyvavo Lietuvos ir užsienio festivaliuose bei kituose renginiuose. Autorė sukūrė apie 30 parodinių kolekcijų.

 

Indrė Sekevičienė

 

Panašūs straipsniai:

Naudinga

Menas & Kultūra

Menai | Filmai | Užsienyje

Dievas & Visata

Gyvūnai | Gamta | Visata | Žmogus

Sodininkystė

Pavyzdžiai | Patarimai

Maistas

Receptai  | Šalys virtuvėje

Orai Vilniuje

Orai Klaipėdoje

Rekomenduojame