2019-02-23

NEPAPRASTI DAIKTAI. Išmanioji medicina

Šeš, 2015-09-05 15:35 -- redakcija

Lietuvių išradėjai nenustoja stebinti pasaulio savo universalumu: jie kuria inovatyvius gaminius ir fizikos, ir maisto, ir robotikos, ir netgi kosmoso srityse. Be abejo, jie turi ką pasiūlyti ir neįgaliesiems bei sunkiai sergantiems. Apie šias inovacijas ir sužinosime šioje laidos „Nepaprasti daiktai“ serijoje.

Julius Griškevičius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Biomechanikos katedros vedėjas, kartu su kolegomis kuria bioninę ranką, kurią bus galima valdyti tiesiog paprasčiausiais nerviniais impulsais. Šie impulsai bus paverčiami elektros impulsais ir užfiksuojami bioninėje rankoje esančių sensorių, kurie pagal jų duomenis ir atliks reikiamą judesį. Mokslininkai tikisi, kad ateityje tokie individualizuoti bioniniai protezai pakeis dabartinius ir itin palengvins neįgaliųjų gyvenimą.

O štai įmonės „Alovita“ įkūrėjas Andrius Darulis suprojektavo lovą skirtą pragulų prevencijai. Tai pirmoji pasaulyje slaugos lova turinti šoninio pavertimo funkciją ir galinti ligonį paversti net 70 laipsnių kampu. Ši išradėjų sukurta lova unikali ir savo itin paprasta konstrukcija – jos vartymo mechanizmas pritvirtintas prie lovos čiužinio grotelių. Ligoniui ar jį slaugančiam asmeniui tereikia paspausti nuotolinio valdymo pultelio mygtuką ir čiužinys yra sulenkiamas ties gulinčio žmogaus pečių linija ir ligonis paverčiamas.

Laidoje „Nepaprasti daiktai“ sužinosite ir apie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriaus Gintaro Juodžbalio kartu su kolegomis sukurtą sintetinį kaulo pakaitalą. Šis gaminys iš celiuliozės hidroksiapatito kompozito, gali būti panaudojamas odontologijoje, o ateityje galbūt ir chirurgijoje, kaulinio audinio regeneracijai.

Naudinga

Menas & Kultūra

Menai | Filmai | Užsienyje

Dievas & Visata

Gyvūnai | Gamta | Visata | Žmogus

Sodininkystė

Pavyzdžiai | Patarimai

Maistas

Receptai  | Šalys virtuvėje

Orai Vilniuje

Orai Klaipėdoje

Rekomenduojame