2019-02-23

NEPAPRASTI DAIKTAI. Išmanieji namai

Šeš, 2015-09-05 15:34 -- redakcija

Tobulėjant pasauliui ir technologijoms mūsų namai irgi tobulėja bei tampa vis labiau išmanesni. Mes prieš dešimtmetį net įsivaizduoti negalėjome, kad mūsų būstas, pavyzdžiui, gali pats savarankiškai parinkti optimaliausią kambario temperatūrą arba išjungti televizorių, jei užsnūdome. Šiandien mūsų namai jau gali atlikti šiuos veiksmus. Apie tai ir sužinosime daugiau šioje laidos „Nepaprasti daiktai“ serijoje.

Lietuvių išradėjai jau yra sukūrę bei patentuoja ne vieną inovatyvią išmaniojo būsto technologiją. Štai Tomas Petrulevičius ir Aurimas Gedminas sukūrė išmaniąją sistemą „Rakink“, skirtą durų užrakto būsenos stebėjimui nuotoliniu būdu, o Ignas Šlapkauskas sukūrė inovatyvias žaliuzes iš aliuminio „Collect and Reflect“, kurių viena pusė padengta šilumą sugeriančia medžiaga. Jas naudojant mažėja tiek šildymo kaštai, tiek apsisaugoma nuo pelėsio, o padengus specialiomis medžiagomis galimas ir antimikrobinis bei orą jonizuojantis poveikis.

Žinoma, lietuvių inovatoriai neapsiriboja vien pavienėmis protingojo namo technologijomis. Jie kuria ir sudėtingas automatizuotas išmaniojo būsto sistemas. Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius E. Kazanavičius kuria jautriojo būsto sistemą, kurioje viskas nuo šildymo, vėdinimo iki sodo laistymo būtų automatizuota. O UAB „Fėjana“ direktorius A. Vrubliauskas kuria besimokančią intelektualią būsto apšvietimo ir elektros energijos valdymo sistemą, kuri stebėdama aplinką ir būsto gyventojų veiksmus bei įpročius, išmoktų prognozuoti jų poreikius ir atliktų tam tikrus veiksmus vietoj jų, tarkime išjungtų televizorių, jei jūs užmigote.

Naudinga

Menas & Kultūra

Menai | Filmai | Užsienyje

Dievas & Visata

Gyvūnai | Gamta | Visata | Žmogus

Sodininkystė

Pavyzdžiai | Patarimai

Maistas

Receptai  | Šalys virtuvėje

Orai Vilniuje

Orai Klaipėdoje

Rekomenduojame